0,00 zł

Czym różni się aprat słuchowy od implantóu ślimakowego? - wybier zjak najlepiej dla swojego dziecka

2021-02-08
 Czym różni się aprat słuchowy od implantóu ślimakowego? - wybier zjak najlepiej dla swojego dziecka

Dopiero dowiedziałeś się o ubytku słuchu swojego dziecka i nie wiesz, na które urządzenie się zdecydować? Gdzie uzyskać informacje czy lepszy będzie aparat słuchowy, czy może implant ślimakowy dla Twojej pociechy? Dzięki temu artykułowi dowiesz się, jakie są podstawowe różnice. Dodatkowo zdobędziesz niezbędne informacje dotyczące tego, czym kierować się przy ostatecznym wyborze. 

Pomagają, ale nie leczą, czyli krótko o właściwościach urządzeń 

Na początku warto zaznaczyć, że zarówno aparaty słuchowe jak i implanty ślimakowe jedynie pomagają w poprawie jakości słyszenia. Żadne z tych urządzeń nie leczy, a w związku z tym nie przywraca słuchu. Nie mniej jednak, zarówno aparat słuchowy jak i implant ślimakowy pozwalają słyszeć. W zależności od wielkości niedosłuchu lekarz może zalecić aparat słuchowy lub określić kwalifikacje do implantu ślimakowego. 

Kiedy aparat słuchowy jest właściwym rozwiązaniem?

 Aparaty słuchowe są najczęściej stosowanym rozwiązaniem w przypadku wad słuchu. Pomagają przy niedosłuchu lekkim aż do niedosłuchu głębokiego aż do niedosłuchu umiarkowanego (a czasem i głębokiego). Zwykle są to małe, elektroniczne urządzenia, które można swobodnie zakładać i zdejmować. Działanie aparatu słuchowego opiera się na zasadzie wzmacniania częstotliwości dźwięków, które docierają do niego z otoczenia. Zaleca się, by dzieci, które nie mają całkowitej utraty słuchu, korzystały właśnie z urządzeń, jakimi są aparaty słuchowe.

Implant ślimakowy i jego zastosowanie 

Implanty ślimakowe to rozwiązanie brane pod uwagę dopiero wtedy, gdy aparaty słuchowe są niewystarczające. Dzieje się tak zazwyczaj, gdy leczenie dotyczy głębokiego, odbiorczego ubytku słuchu spowodowanego brakiem lub ograniczeniem funkcji komórek słuchowych ślimaka. Implanty ślimakowe są dużo bardziej skomplikowane pod względem technologicznym i składają się dwóch części - wewnętrznej i zewnętrznej. Implanty są wszczepiane chirurgicznie, a ich działanie polega na zastąpieniu funkcji uszkodzonego ślimaka i bezpośredniej stymulacji nerwu słuchowego. Urządzenie zewnętrzne to procesor mowy, który przekazuje dźwięki z otoczenia do wewnętrznej części implantu, a ten przekształca je w impuls elektryczny, który za pomocą elektrod przesyła do ślimaka i mózgu. Procesor mowy jest noszony za uchem, podobnie jak za uszne aparaty słuchowe.

Zatem, który jest odpowiedni dla Twojego dziecka? 

Implanty ślimakowe, jako bardziej zaawansowane i specjalistyczne, są znacznie rzadziej zalecane niż aparaty słuchowe. Najczęściej stosuje się je u dzieci, którym aparaty słuchowe nie pomagają. Są zalecane dla najmłodszych, którzy urodzili się głusi lub z głębokim ubytkiem słuchu. Jeśli wada słuchu Twojego dziecka nie jest zbyt głęboka, najprawdopodobniej rozwiązaniem zaproponowanym przez lekarza będzie aparat słuchowy.

Konsultacja z lekarzem to podstawa 

Przed ostateczną decyzją, należy wykonać szereg badań diagnostycznych, zaleconych przez lekarza prowadzącego. To on, po ich weryfikacji i dogłębnej analizie, stwierdzi, czy w tym konkretnym przypadku należy zastosować aparat słuchowy, czy implant ślimakowy. Szczególnie u małych dzieci bardzo ważna jest szybka diagnostyka, gdyż konsekwencje podjęcia złego leczenia mogą wpłynąć na dalszy rozwój całego organizmu. 

 

Zajrzyj do naszego sklepu z produktami dla dzieci i osób z niedosłuchem SKLEP

Poznaj historie dziewczynki, która urodziła się głucha i ma dwa implanty ślimakowe BLOG

Pokaż więcej wpisów z Luty  2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 1761 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-20
Wszystko sprawnie i szybko.
2024-04-14
Zgodne z opisem
pixel