0,00 zł

Implant ślimakowy i co dalej?

2020-09-10
Implant ślimakowy i co dalej?
Decydując się na wszczepienie implantu słuchowego u naszego dziecka z wadą słuchu zadajemy sobie zwykle szereg pytań co będzie dalej? Czy nasze życie diametralnie się zmieni? I na co musimy zwrócić szczególną uwagę, o czym należy wiedzieć i pamiętać.

Wszczepienie implantu jest oczywiście poprzedzone szeregiem badań kwalifikacyjnych, rozmów ze specjalistami takimi jak logopedzi, pedagodzy czy psychologowie. To pozwala nam przygotować się na to, co czeka nas w najbliższym czasie po operacji naszego dziecka.

Kiedy nadchodzi długo wyczekiwany moment i zabierają nasze dziecko na sale operacyjną różne myśli towarzyszą rodzicowi. Spokojnie. To dopiero początek naszej przygody. Oczywiście nie stanie się cud i za pomocą magicznej różdżki nasza pociecha nie odzyska słuchu. Po określonym czasie (w zależności od ośrodka wszczepiającego implanty) stawiamy się ponownie w klinice celem zaprogramowania wstępnego procesora. Od tego momentu w naszej kwestii jest pilnowanie, aby procesor znajdował się w odpowiednim miejscu, aby mózg dziecka mógł powoli, stopniowo „otwierać się” na nowe dźwięki. Zwykle dostajemy karty informacyjne ze szpitala z rozpisanymi wizytami ustawień procesora dźwięku, na których specjaliści monitorują cały proces związany z użytkowaniem implantu. To wszystko oczywiście trwa. To jest proces. Naszym zadaniem (zadaniem rodzica) jest w tym momencie zapewnić dziecku odpowiednią opiekę logopedyczną, tak aby rozwój słuchowy dziecka był jak najlepiej stymulowany, a korzyści ze wszczepu jak najlepsze. Warto powielać proponowane przez specjalistów ćwiczenia w domu, by zachować ciągłość tej stymulacji.

Kolejną istotną kwestią jest zastanowienie się nad ubezpieczeniem procesora dźwięku. W przypadku małych dzieci, gdzie ich poczynania związane z rozwojem motorycznym bywają zaskakujące, nie trudno o upadek czy inne uszkodzenia. Obecnie na rynku są dwie firmy ubezpieczające procesory (Allianz i Uniqua). Należy zapoznać się z ich ofertą i wybrać najkorzystniejszą dla siebie opcję. Będąc w temacie upadku czy uszkodzenia procesora wybieramy również najlepsze rozwiązanie dotyczące noszenia i jego zabezpieczenia (np. opaski do procesorów, uchwyty, zawieszki zabezpieczająceEar Gear ). Wychodząc naprzeciw użytkownikom implantów i aparatów słuchowych powstał szereg „gadżetów” które są bardzo pomocne, aby można było czuć się komfortowo z procesorami, czy aparatami. Wszystkie akcesoria znajdziecie na naszej stronie internetowej www.smartear.pl

Mając zatem ustalone zajęcia logopedyczne, wczesne wspomaganie rozwoju lub inne formy wsparcia specjalistów, ubezpieczony sprzęt i listę wizyt kontrolnych w klinice możemy odetchnąć z ulgą. Najtrudniejszy czas za nami. Teraz oczywiście czeka nasze dziecko systematyczna i żmudna rehabilitacja, a my rodzice musimy uzbroić się w cierpliwość. Stosując się do wskazówek specjalistów i pracując konsekwentnie nad rozwojem słuchowym dziecka będziemy mogli już niedługo zbierać owoce naszych działań.

Wszystkim początkującym rodzicom życzymy wytrwałości, cierpliwości, sukcesów dźwiękowych dziecka i oczywiście POWODZENIA !
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień  2020

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 1884 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-21
Polecam
2024-07-19
Jestem zadowolona, polecam
pixel