0,00 zł

Implant ślimakowy - ile kosztuje jego użytkowanie?

2021-05-05
Implant ślimakowy - ile kosztuje jego użytkowanie?

Czy wiesz, że operacja wszczepienia implantu ślimakowego może zostać zrefundowana przez NFZ? W teorii to bardzo dobra wiadomość.  Jednak wiadomość o terminach operacji czy zabiegu wymiany procesora mowy, która teoretycznie należy się co pięć lat, mogą wprawić w osłupienie lub po prostu zniechęcić. Jednak nawet jeśli zdecydujesz się na bezpłatną operację w ramach NFZ, musisz wiedzieć, że to nie koniec kosztów użytkowania implantu. Dowiedz się, jakie akcesoria do implantów słuchowych będą Ci potrzebne oraz jakie wydatki Cię czekają.

Operacja wszczepienia implantu – co obejmuje jej koszt?

Operacja wszczepienia implantu może się odbyć zarówno w ramach NFZ, jak i prywatnie. To drugie rozwiązanie pozwala znacznie przyspieszyć moment jej wykonania. Decydując się na prywatny wszczep, trzeba być przygotowanym na koszt rzędu 150 tysięcy złotych. Natomiast zakup nowego procesora mowy z własnej kieszeni (w zależności oczywiście od modelu) to koszt w granicach 40 tysięcy złotych.

A jak to wygląda przy operacji refundowanej przez NFZ? Jeśli pacjent zostanie zakwalifikowany do operacji i przejdzie szereg badań, w wyznaczonym terminie może odbyć się wszczep implantu. Po kilku dniach pobytu w szpitalu pacjent zostanie zaproszony po odbiór sprzętu. Tu także wiele zależy od tego, jaki implant został wszczepiony i jaki został dobrany model procesora mowy.

Akcesoria do procesorów mowy – co jest potrzebne i ile to kosztuje?

Coraz częściej w zestawie wraz z urządzeniem znajdują się akcesoria do implantów ślimakowych i inne elementy, niezbędne do użytkowania procesora mowy. Są to między innymi: 

 • akumulatorki, na które zasilany jest procesor (używane zamiast baterii do implantu ślimakowego, akumulatorki należy codziennie ładować, zamiast jak baterie - wymieniać na nowe co kilka dni),
 • ładowarka do akumulatorów, 
 • osuszacz do implantu ślimakowego, do którego codziennie wkłada się procesor, 
 • zestaw pokryw na baterie/akumulatory, 
 • zapasowy kabelek łączący cewkę z procesorem 

i kilka innych elementów. Są one niezbędne w codziennym użytkowaniu implantu. Jeśli kupujesz je samodzielnie, czekają Cię wydatki rzędu kilkuset złotych.

Gdzie kupić dodatkowe akcesoria do implantów słuchowych? Sklep internetowy www.smartear.pl to dobry wybór.

Do tego, aby użytkować procesor, potrzebne są również dodatkowe akcesoria. Ułatwiają korzystanie z urządzenia. Wiele z nich znajdziesz w sklepie SmartEAR.pl – w szerokim wyborze i w dobrej cenie. Na co się zdecydować? Chodzi tu chociażby o: 

 • opaska ułatwiające noszenie procesora mowy - zajrzyj TU 
 • uchwyty podtrzymujące procesor - zajrzyj TU
 • zawieszki zapobiegające zgubieniu - zajrzyj TU
 • skórki ozdobne na procesory mowy - zajrzyj TU
 • obudowy cewki - zajrzyj TU
 • akcesoria do pływania - zajrzyj TU

Dzieci oczekują, że wszystkie te elementy będą kolorowe – po to, aby było im przyjemnie nosić procesor na głowie. Estetyka jest bardzo ważna – pomaga w tym, aby dziecko zaakceptowało i polubiło sprzęt, który na co dzień towarzyszy mu przez wiele godzin.

Jakich jeszcze kosztów należy się spodziewać?

Akcesoria do procesora mowy to nie jedyne elementy, które wiążą się z wydatkami na używanie implantu słuchowego. Aby działał on tak, jak powinien, i służył pacjentowi wiele lat, warto zadbać też o kilka innych elementów.
Koszty mogą się wiązać z:

 • dojazdami do serwisu w celu ustawienia procesora,
 • ubezpieczeniem implantu słuchowego – jego koszt wynosi ok. 900 zł rocznie za jedno urządzenie,
 • rehabilitacją - czasami wsparcie, co zapewniają zajęcia w ramach NFZ, nie wystarcza i trzeba dodatkowo uczęszczać na zajęcia płatne. Często niezbędne bywają turnusy rehabilitacyjne, których koszty opiewają na tysiące złotych.

Biorąc to wszystko pod uwagę, trzeba mieć świadomość, że mimo refundacji operacji, wiele kosztów trzeba ponieść z własnej kieszeni. Podane kwoty są orientacyjne i z pewnością będą się zmieniać tak jak cały rynek. Ważne jest, aby być przygotowanym na wszelkie ewentualności i na przykład zgłosić dziecko do fundacji, która zapewnia wsparcie finansowe dla swoich podopiecznych.

Pokaż więcej wpisów z Maj  2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 1846 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-12
Ok,polecam...
2024-06-10
bardzo sprawnie i szybko.
pixel