0,00 zł

Jak wybrać baterie słuchowe do apratów słuchowych i procesorów mowy?

2021-02-19
Jak wybrać baterie słuchowe do apratów słuchowych i procesorów mowy?

Czy mocniejsze oznacza lepsze? Czyli kilka słów o tym, jak wybierać baterie do aparatów słuchowych oraz procesorów mowy. 

Codzienne użytkowanie zarówno aparatu słuchowego jak i procesora mowy, generuje koszty. Jednym z nich jest regularna wymiana baterii, aby sprzęty te mogły bez zarzutu spełniać swoje funkcje. Są one niezbędnym akcesorium, niezależnie od wieku czy płci. Ważne jest zatem, aby poznać specyfikę i wszelkie szczegóły dotyczące baterii w aparatach słuchowych oraz procesorach mowy. 

Zanim wybierzemy się do sklepu - trochę teorii

Baterie do procesorów mowy oraz aparatów słuchowych mają bardzo specyficzną budowę. Są to tzw. baterie cynkowo-powietrzne. Pierwszym ich atutem jest niewątpliwie stosunkowo niska cena, w zamian za  naprawdę dobrą jakość. Stałe napięcie, jakie wytwarzają, pozwala na  komfort użytkowania. Dzięki bateriom cynkowo-powietrznym możemy być także bardziej EKO, ponieważ nie szkodzą one środowisku. Jak działają? Ich zasada działania polega na tym, że przez niewielkie otwory dostaje się do nich powietrze. Tam łączy się ono z cynkiem, czego efektem jest powstanie tlenku cynku i energii. Nie ma jednak obaw, że proces ten zajdzie przed umieszczeniem baterii w urządzeniu, gdyż są one zabezpieczone specjalną folią, która uniemożliwia zajście reakcji. 

Oznaczenia na bateriach 

Przy zakupie baterii do aparatu słuchowego czy procesora mowy od razu zauważymy, że mają one indywidualne oznaczenia. Pokrótce postaramy się Wam je przedstawić i usystematyzować, tak, byście przy dokonywaniu zakupów mieli pewność, że wybierzecie odpowiednie dla waszego sprzętu baterie.

Baterie słuchowe dzieli się na 5 typów: 

  • 10 (kolor żółty)
  • 13 (kolor pomarańczowy)
  • 312 (kolor brązowy)
  • 675 (kolor niebieski)
  • 675 implant (dedykowane do procesorów)

Typy baterii, oznaczone numerami, mają różne wielkości, jednakże ważną kwestią jest tutaj fakt, że każde urządzenia ma przeznaczony dla siebie typ baterii. Różnią się one między sobą średnicą oraz wielkością. To właśnie dlatego nie można stosować wszystkich, dostępnych na rynku baterii do aparatów słuchowych czy procesorów mowy. Jedynym wyjątkiem jest bateria 675, której substytutem może być bateria 675 implant. Producent jednak informuje, że baterie 675 z dopiskiem implant są około 20 do 30 razy mocniejsze. Posiadając konkretny rodzaj aparatu słuchowego – wiemy, jaki typ baterii jest do niego dostosowany. W przypadku procesorów mowy możemy wybrać jedynie pomiędzy bateriami 675 oraz bateriami 675implant.

Żywotność baterii - od czego zależy?

Niezależnie od tego jaki, spodziewany okres użytkowania baterii poda producent, warto znać różne zależności dotyczące żywotności baterii do  aparatów słuchowych czy procesorów mowy. Jednym z ważniejszych aspektów, które mają wpływ na żywotność jest temperatura. Jej znaczny spadek powoduje obniżenie napięcia w baterii. Niestety może to  skutkować spadkiem jej wydajności. Innym zagrożeniem dla takich baterii jak 10, 13, 312 czy 675 jest zbyt duża oraz zbyt niska wilgotność. Ważne jest, aby przechowywać baterie w suchych miejscach, co pozwoli z  pewnością cieszyć się dłuższym ich użytkowaniem. Warto zauważyć, że wysokość, na jakiej użytkowane są procesor mowy czy aparat słuchowy również nie pozostaje bez znaczenia. Na dużych wysokościach powietrze ma mniej tlenu, a jego niedobór skutkuje obniżeniem napięcia baterii. Bardziej zaawansowane i  nowoczesne urządzenia będą zużywały zdecydowanie więcej energii niż starsze i mniej złożone modele. To również nie pozostanie bez wpływu na okres przydatności baterii.

Jak prawidłowo wymienić baterie?

Pierwszym krokiem, po zakupie baterii, powinno być zdjęcie folii ochronnej. Jednak nie należy wkładać baterii do urządzenia zaraz po ich rozpakowaniu. Nie wszyscy mają świadomość, że bateria potrzebuje od 1 do 2 minut na aktywację. Po takim czasie możemy już spokojnie włożyć baterię do aparatu słuchowego czy procesora mowy. Przypominamy, że oznaczenia plus oraz minus, muszą znaleźć się po właściwych stronach. Aparat nie działa po uprzedniej wymianie baterii? Być może nadmiar kurzu lub innych zanieczyszczeń jest tu przyczyną. Należy wyjąć i dokładnie przeczyścić komorę aparatu. Teraz już wszystko powinno działać. 

Gdzie znajdę baterie do procesora mowy lub aparatu słuchowego?

Kryterium, jakim można się kierować przy wyborze baterii to marka, cena oraz własne doświadczenia z konkretnymi typami baterii. Na naszej stronie możecie nabyć wszystkie rodzaje baterii do swoich urządzeń. Znajdziecie tutaj baterie wiodących producentów takich firm, jak RAYOVACVARTA czy EVERACTIVE. Warto zastanowić się nad zakupem kilku pudełek. Wówczas nie tylko nie zaskoczą was wyczerpane baterie, lecz także zakupicie je w najkorzystniejszej cenie. Nasze dostawy są realizowane prosto od producenta, co nie tylko zdecydowanie wydłuża termin przydatności baterii, ale również pozwala na wysyłkę jeszcze tego samego dnia, jeżeli zamówienie zostanie złożone do godz. 12:00. Te i wiele innych akcesoriów do aparatów słuchowych i procesorów mowy, możecie nabyć w naszym sklepie.

Baterie słuchowe kupisz TU

Zajrzyj do Sklepu SmartEAR TU

Pokaż więcej wpisów z Luty  2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 1884 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-21
Bardzo dobry osuszacz. Polecam.
2024-07-17
wysyłka szybka, przedmiot zgodny z opisem dotarł w stanie idealnym, działa bez zastrzeżeń :)
pixel