0,00 zł

Jakie dokumenty, prawa i przywileje przysługują z racji posiadania dziecka z wadą słuchu?

2020-10-14
Jakie dokumenty, prawa i przywileje przysługują z racji posiadania dziecka z wadą słuchu?
Wszyscy chcielibyśmy, aby nasze dzieci były zdrowe i pełnosprawne. Recz jasna i bezdyskusyjna. Jednak na pewne sprawy nie mamy wpływu i warto je zaakceptować, ucząc się tym z tym żyć. Aby „ułatwić” nam trochę drogę przez którą musimy przejść warto wiedzieć jakie dokumenty należy pozałatwiać i jakie przywileje z tytułu ich posiadania przysługują rodzinom gdzie zagościł niedosłuch.

Po pierwsze warto postarać się o ORZECZENIE O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI dla naszego dziecka z wadą słuchu. Takie orzeczenie pozwala nam na korzystanie z różnych świadczeń i różnych form wsparcia przez państwo. Mamy na przykład możliwość rehabilitacji i terapii zajęciowej w ramach NFZ, a także jako rodzice dziecka z niepełnosprawnością możemy ubiegać się o zasiłek pielęgnacyjny, czy przejść na świadczenie opiekuńcze.

Aby przejść na świadczenie opiekuńcze musimy spełnić kilka przesłanek, a najważniejszą z nich jest nie podejmowanie lub rezygnacja z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o niepełnosprawności ze wskazaniem punktów w orzeczeniu mówiących o konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji (punkt 7 i 8 orzeczenia o niepełnosprawności).

Ponad to warto zgłosić dziecko do wybranej przez siebie FUNDACJI, aby starać się o różne darowizny, czy 1% podatku. To naprawdę żaden wstyd, a może pomóc nam w pokryciu części kosztów związanych z rehabilitacją, czy utrzymaniem i użytkowaniem procesorów mowy/aparatów słuchowych. Jak właściwie działa 1% ? otóż są to pieniążki podatnika, które może on przekazać wybranej przez siebie organizacji. Nie jest to ani darowizna, ani żadna ulga. Jeśli podatnik nie zadecyduje samodzielnie do kogo mają trafić pieniążki z jego podatku dochodowego (czyli nie wskaże organizacji w swoim zeznaniu roczny) podatek ten trafi do skarbu państwa. Podatnik zatem nic na tym nie traci, ponieważ te pieniążki i tak zostaną przekazane na jakieś cele. A do decyzji jego pozostaje fakt, czy będzie to pomoc konkretnemu dziecku, czy trafią one do wspólnej puli państwa. Jakie korzyści dla nas ? Otóż możemy przez cały czas zbierać faktury dot. kosztów poniesionych przez nas na cele związane z niepełnosprawnością dziecka, a kiedy „uzbiera” ono odpowiednią kwotę na subkoncie możemy te faktury zrefundować do kwoty, którą mamy z 1% czy darowizn.

Niezwykle ważnym dokumentem jest OPINIA O POTRZEBIE WCZESNEGO WSPOMAGANIA ROZWOJU DZIECKA. Takie orzeczenie wydaje poradnia psychologiczno-pedagogiczna właściwa dla danego rejonu. WWR są to kompleksowe zajęcia dla dzieci, których rozwój jest z jakiegoś powodu zaburzony. Zajęcia te przysługują dziecku do momentu podjęcia przez nie nauki w szkole. Przez cały ten czas, uczestnicząc w zajęciach wspomagających rozwój dziecka możemy bardzo mu pomóc przygotować go na życie w szkolnej placówce, a doświadczeni specjaliści z pewnością pomogą nam w różnych kwestiach związanych z niepełnosprawnością naszego dziecka. Mając dziecko z wadą słuchu, warto szukać placówek w których zatrudnieni są SURDOPEDAGODZY i/lub SURDOLOGOPEDZI.

Kolejnym krokiem na drodze edukacji naszego dziecka z wadą słuchu jest uzyskanie OPINII O POTRZEBIE KSZTAŁCENIA SPECJALNEGO. Taką opinię również wydaje poradnia psychologiczno-pedagogiczna, na każdy etap edukacyjny dziecka (począwszy od etapu przedszkolnego). Najważniejszą częścią takiej opinii są zalecenia specjalistów, dzięki którym placówka jest zobowiązana do zapewnienia odpowiednich warunków i form wsparcia dla naszego dziecka, które umożliwią mu realizację jego indywidualnych potrzeb.

Innym ważnym dokumentem jest realizacja ustawy ZA ŻYCIEM. Jest to program państwa którego celem jest wsparcie rodzin wychowujących dziecko z orzeczoną niepełnosprawnością. Warto wiedzieć o możliwości skorzystania z takiego programu, nie mniej jednak znowu należy spełnić kilka istotnych przesłanek. Podstawą do skorzystania z uprawnień jakie daje ustawa ZA ŻYCIEM jest uzyskanie odpowiedniego zaświadczenia, potwierdzającego ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu powstałą w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub podczas porodu. Jeśli dziecko urodziło się GŁUCHE, straciło słuch w okresie prenatalnym jest to jego nieodwracalne upośledzenie. Co daje taka ustawa ? Jednorazowe świadczenie pieniężne w wysokości 4000 zł oraz pierwszeństwo do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej, zakupów leków po za kolejnością i co najważniejsze bezpłatnej rehabilitacji w ośrodkach realizujących PROGRAM ZA ŻYCIEM.

Jak widać jest sporo biurokracji, aby uzyskać poszczególne dokumenty i z pewnością w tym artykule nie został wyczerpany temat różnych świadczeń. Nie mniej jednak uzyskanie powyższych jest kwestią kluczową i naprawdę warto podjąć ten trud, by pomóc sobie i naszemu dziecku. Z czasem odwiedziny w ośrodkach mających „pomoc” w nazwie nie będą stanowiły dla nas problemu i staną się naszą codziennością.
Pokaż więcej wpisów z Październik  2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 1884 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-22
Polecam
2024-07-21
Bez zarzutu, szybka dostawa
pixel