0,00 zł

Turnus rehabilitacyjny dla dzieci z niedosłuchem, czy warto?

2020-01-08
Turnus rehabilitacyjny dla dzieci z niedosłuchem, czy warto?

Turnus rehabilitacyjny dla dzieci z dysfunkcją słuchu jest to tygodniowy lub dwutygodniowy (w zależności od organizatora) pobyt dziecka wraz z opiekunem poza miejscem zamieszkania, obejmujący wszechstronną rehabilitację i codzienną terapię dzieci z wadą słuchu.

Dzięki takiej codziennej terapii, w której uczestniczą nasze dzieci, mają one szansę na rozwój wielu funkcji. Rodzice zaś mają możliwość pogłębić swoją wiedzę na temat potrzeb dziecka, a także dość często skorzystać z pomocy doświadczonego psychologa. Po za umiejętnościami jakie zdobywa nasza pociecha, mamy możliwość zawrzeć nowe, cenne znajomości. Poznając rodziny takie jak nasza, ich losy i doświadczenia możemy dosadnie poczuć, że nie jesteśmy w tym wszystkim sami. Terapie terapiami, ale doświadczenia innych rodziców i ich dzieci są nieocenionym źródłem wiedzy i mogą nam bardzo pomóc w przygotowaniu się na to co może nas spotkać.

Na turnusach rehabilitacyjnych dla dzieci z wadą słuchu prowadzone są zajęcia indywidualne lub zajęcia w grupach. Obie formy niosą szereg korzyści. Na zajęciach indywidualnych terapeuta mając do dyspozycji kilkanaście godzin w ciągu całego turnusu może precyzyjnie określić na jakim etapie jest dziecko, z czym sobie radzi, a nad czym należy jeszcze pracować. Na zajęciach grupowych, po za nauką współpracy, przyzwyczajeniem się do zdrowej rywalizacji i pracy w grupie dzieci uczą się także funkcjonowania w trudniejszych warunkach akustycznych. Zajęcia podzielone są na różne sfery. Są to między innymi treningi słuchu, zajęcia logo-rytmiczne przy muzyce, zajęcia sensoryczne, zajęcia ćwiczące rozwój mowy, poszerzanie słownictwa, naukę czytania i artykulację. Terapeuci dobrze znają metody pracy na jakich bazują. Są to metody powiązane ze słynną metodą krakowską, metodą werbo tonalną, symultaniczno-sekwencyjną, dialogu i narracji. Wszystkie te metody prowadzą do nauki i poprawy skutecznej komunikacji.

Forma takich zajęć prowadzona jest w atmosferze pozwalającej na budowanie wzajemnych relacji między dziećmi, co w przyszłości będzie skutkowało lepszą adaptacją dzieci w społeczeństwie. Biorąc to wszystko pod uwagę turnusy rehabilitacyjne niosą ogromne korzyści dla całej rodziny. Trzeba zdawać sobie sprawę, że koszta takich turnusów są nie małe. Jednak mając możliwość warto korzystać z takich form wsparcia jakie oferują ośrodki i stowarzyszenia specjalizujące się w organizacji turnusów dla dzieci z dysfunkcją słuchu. Pamiętajmy, że pierwsze lata życia naszego dziecka są kluczowe dla rozwoju mowy, rozwoju poznawczego i społecznego. Pewnych rzeczy nie da się po prostu odłożyć na potem. Czas płynie i trzeba mieć świadomość, że wiele rzeczy w późniejszym czasie będzie po prostu trudno nadrobić. Mózg małego dziecka jest bardzo plastyczny, dlatego nawet małe dzieci wyniosą z takiego turnusu same korzyści, a my rodzice będziemy spokojni, że mając możliwość zapewniamy naszym pociechom lepszy start w dorosłość.

 

Pokaż więcej wpisów z Styczeń  2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 1761 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-14
Wszystko ok.
2024-04-13
super
pixel