0,00 zł

Wskazówki jak postępować z dzieckiem z wadą słuchu

2020-06-03
Wskazówki jak postępować z dzieckiem z wadą słuchu

JAK POSTĘPOWAĆ Z DZIECKIEM Z WADĄ SŁUCHU, CZYLI KILKA PRAKTYCZNYCH WSKAZÓWEK DLA RODZICÓW, NAUCZYCIELI, TERAPEUTÓW I OTOCZENIA.

Zdarza się, że w społeczeństwie wciąż panuje mylne przekonanie które mówi o tym, że dziecko czy nawet osoba dorosła zaimplantowana słyszy i nie potrzebuje specjalnego traktowania. Niestety to nie jest taka prosta sprawa. Owszem, dzięki implantom słuchowym osoby, które urodziły się z głębokim niedosłuchem mają możliwość słyszenia i prawidłowego rozwoju, jednak należy pamiętać że implant ślimakowy jest tylko protezą słuchu i nigdy z dziecka, które urodziło się z wadą słuchu nie zrobimy osoby doskonale słyszącej. Pewnych barier spowodowanych niedosłuchem niestety nie przeskoczymy.

O czym zatem należy pamiętać mając styczność z taką osobą ?

Oto kilka praktycznych wskazówek.

  1. Podczas rozmowy zachowaj kontakt wzrokowy i nie zasłaniaj dłonią ust. Nie stój tyłem, ani bokiem do swojego rozmówcy. Pamiętaj, że osoba z wadą słuchu często stara się wspomóc ruchem warg, a to co niedosłyszy czy nie zrozumie ma możliwość wyłapać z kontekstu rozmowy, wyrazu emocji, ekspresji. Wszystkie czynniki mają tu znaczenie.

  2. Pewne słowa i wyrażania abstrakcyjne mogą być nie zrozumiałe dla osoby z wadą słuchu. Trzeba pamiętać o wyjaśnieniu niezrozumiałych zagadnień.

  3. Rozmawiając z dzieckiem, czy z osobą dorosłą bez względu na to czy ma aparat słuchowy czy implant staraj się mówić spokojnie i bądź cierpliwy. W szybkim potoku słów pewne wiadomości mogą umknąć.

  4. Nie strofuj dziecka z wadą słuchu i nie poprawiaj go publicznie za wady wymowy. Tym sposobem odbierasz mu odwagę i osiągniesz odwrotny efekt.

  5. Rozmawiając z dzieckiem mów do niego zachowując poprawne formy wypowiedzi. Pamiętaj, że dziecko uczy się mówić ze słuchu, a z Twoich wypowiedzi czerpie swoje wzorce.

  6. W szkole postaraj się maksymalnie wyciszyć salę, stosując chociażby podkładki filcowe pod krzesła, aby nadmierny hałas nie rozpraszał dziecka z wadą słuchu.

  7. Pamiętaj także, że nadmierny hałas otoczenia utrudnia zrozumienie mowy osobie niedosłyszącej.

  8. W szkole dziecko z niedosłuchem powinno siedzieć w pierwszych ławkach, a nauczyciel musi pamiętać o tym aby jego twarz była dobrze widoczna, oświetlona a mowa wyraźna.

  9. Nauczyciel, który pracuje z dzieckiem z wadą słuchu najważniejsze informacje powinien zapisać na tablicy, tak aby istotne wiadomości nie umknęły dziecku.


Te kilka wskazówek wprowadzonych do codziennego życia z osobą niedosłyszącą mają naprawdę ogromne znaczenie. Dlatego zapamiętaj i stosuj z powodzeniem !
Pokaż więcej wpisów z Czerwiec  2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 1884 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-21
Polecam
2024-07-14
Szybka, bezproblemowa dostawa
pixel